FotoinšpirácieBlog

Ako zariadiť detskú izbu

Jana 10.12.2018
Detská izba musí vytvoriť priestor na oddych, zábavu a neskôr aj učenie. Inšpirácií sa dá nájsť na internete neúrekom, pričom ich realizácia bude záležať od možností rodičovského rozpočtu. Útulné miesto pre jedno či viac detí sa dá vyčarovať aj v malých priestoroch.

Pri zariaďovaní detskej izby sa rodičia môžu pustiť dvoma cestami. V prvom prípade môžu izbu prispôsobiť aktuálnemu veku dieťaťa a zhruba po každých dvoch či troch rokoch ju znova prerobiť. Druhou možnosťou je hneď na úvod zariadiť detskú izbu skôr neutrálne, aby juniorovi vydržala desať aj viac rokov. A to z hľadiska farebnosti stien aj nábytku. S rastúcim vekom sa v takejto izbe budú meniť len doplnky.

Ako rozdeliť detskú

V izbe pre deti by mal byť vyhradené tri zóny. Jedna na oddych, ďalšia na hry a zábavu a posledná na rôzne tvorenie, pri väčších deťoch na učenie. Ak sa v menšej izbe musia potlačiť dvaja súrodenci, s priestorom treba viac čarovať. Ak je miestnosť skôr užšia a dlhá, môže byť zariadená zrkadlovo.

Súvisiace produkty
Domčeková palanda z borovicového dreva Adeko Mila DMPBA, 80 x 160 cm
Doprajte svojim deťom domček pre dvoch. Domčeková palanda vám… viac info
371 €
Izba Pre Bábätká Miri
Tento artikel je k dispozícií iba ONLINE. 3 dielna… viac info
333 €
MULTI typ 160 MBAR (408173)
<p>Posteľ z univerzálneho programu Multi, s ktorým dokážete zariadiť… viac info
149 €
Detský béžový ručne vyrobený sedací puf Nattiot Lili
Tento skvele spracovaný sedací pufik pre deti pochádza z… viac info
31 €

Na zváženie sú detské postele, ktoré sú kratšie a ušetria tak dočasne miesto. Ak z nich však deti vyrastú, bude potrebné znova investovať. Nábytok by sa mal dať ľahko prestavať podľa aktuálnych potrieb dieťaťa.

Miesto na spanie

Ďalšou možnosťou sú rastúce postele. Kým je dieťa menšie, sú kratšie a postupne sa naťahujú s dieťaťom. Pri súrodencoch prichádza na úvahy poschodová posteľ, ktorá šetrí miesto. V ponuke sú aj poschodovky, ktoré sa dajú neskôr rozložiť na dve klasické postele, patria však medzi drahšie.

Pri troch deťoch v jednej izbe či prespávaní kamarátov poslúži aj vysúvacia spodná posteľ. V prípade veľmi malej miestnosti sa dá zvážiť vyklápacie spanie, ktoré cez deň nezaberá priestor.

Ak chýba miesto na hranie či uloženie hračiek alebo oblečenie, spanie sa dá posunúť do výšky. Knižky, hračky a podobne sa dajú odložiť napríklad aj do väčších schodíkov so šuplíkmi. Pri posteli by tiež mala byť menšia lampička na čítanie.

foto: iStock / Photographee.eu

Miesto na učenie a zábavu

Kým je dieťa menšie, vystačí si v izbičke s menším stolíkom a stoličkou. Neskôr sa dá zakúpiť rastúci stôl, podobne aj rastúca stolička. Alternatívou je väčšia doska umiestnená blízko okna kvôli dennému svetlu a k nej zásuvky na školské pomôcky či učebnice. Súčasťou stola by tiež mala byť lampa. Stolička môže byť drevená či na kolieskach.

Podlaha v detskej izbe by mala byť skôr z „teplejšieho“ materiálu ako drevo či korok. Na časti izby by mohol byť koberec, aby sa dieťa mohlo hrať na zemi.

Bezpečné miesto

Detská izba by mala byť v prvom rade bezpečná. Samozrejmosťou by mal byť všetok nábytok napevno upevnený k stene, aby ho dieťa nevedelo prevrhnúť. Do zásuviek patria detské poistky a zabezpečené by mali byť tiež okná.

Skrinky, stoly aj iné zariadenie by nemalo mať ostré hrany. Vyrobené by mali byť z kvalitných a zdravotne neškodných materiálov, keďže hlavne menšie deti všetko radi hryzú a olizujú.

Čím detskú izbu ozvláštniť

Ak je izba vymaľovaná na bielo, prípadne v pastelových tónoch, na časť steny sa dá použiť farebnejšia, veselšia tapeta. Pri menších deťoch sa dajú zakúpiť rozličné nálepky v podobe zvieratiek, stromu či kvietkov.

foto: iStock / Pics721

V prípade umelecky zručnejších rodičov alebo ich kamarátov sa dá stena pomaľovať podľa preferencií dieťaťa – ako železničná dráha, džungľa či vesmír. Časť steny sa tiež dá natrieť tabuľovou farbou a kresliť si môže dieťa samé. V ponuke sú aj tabuľové nálepky či veľkorozmerné omaľovánky.

Ak sú steny skôr neutrálne, farebný môže byť koberec, nábytok, záclony či tienidlo na lampe.

Detské doplnky

Ak je na to priestor, dá sa do detskej izby pridať menšia lezecká stena či hrazda. Deti tiež ocenia závesnú hojdaciu sieť alebo sedacie vaky v ich veľkosti. Obľúbení hrdinovia môžu byť na posteľnej bielizni, vankúšoch či obrázkoch na stene. V prípade, že si rodičia potrpia na poriadok v detskej izbe, dobrou voľbou sú rozličné škatule, do ktorých dieťa večer len hračky tematicky zhrnie.

Súvisiace produkty
TEMPO KONDELA Detský stolík, čokoládová/biela, PUFF 234550
Detský stolík, MDF lakovaná, prevedenie: čokoládová/biela. Rozmery stolíka (ŠxVxH):… viac info
43 €
Detský stolík LOKOMO ružová Halmar
Detský stolík LOKOMO je vyrobený z drevotriesky s PVC… viac info
32,90 €
Stolík + stoličky C115
Materiál: lamino 18mm, olepeno ABS 2mm. Rozměr: 100 x… viac info
91,70 €
Sivý detský stôl BELLAMY Woody
<b>O kolekcii Woody</b> Doprajte deťom miesto, ktoré bude len… viac info
55 €

Podobné články