FotoinšpirácieBlog
Ako zariadiť detskú izbu

Ako zariadiť detskú izbu

Jana
Jana 10.12.2018
Detská izba musí vytvoriť priestor na oddych, zábavu a neskôr aj učenie. Inšpirácií sa dá nájsť na internete neúrekom, pričom ich realizácia bude záležať od možností rodičovského rozpočtu. Útulné miesto pre jedno či viac detí sa dá vyčarovať aj v malých priestoroch.

Pri zariaďovaní detskej izby sa rodičia môžu pustiť dvoma cestami. V prvom prípade môžu izbu prispôsobiť aktuálnemu veku dieťaťa a zhruba po každých dvoch či troch rokoch ju znova prerobiť. Druhou možnosťou je hneď na úvod zariadiť detskú izbu skôr neutrálne, aby juniorovi vydržala desať aj viac rokov. A to z hľadiska farebnosti stien aj nábytku. S rastúcim vekom sa v takejto izbe budú meniť len doplnky.

Ako rozdeliť detskú

V izbe pre deti by mal byť vyhradené tri zóny. Jedna na oddych, ďalšia na hry a zábavu a posledná na rôzne tvorenie, pri väčších deťoch na učenie. Ak sa v menšej izbe musia potlačiť dvaja súrodenci, s priestorom treba viac čarovať. Ak je miestnosť skôr užšia a dlhá, môže byť zariadená zrkadlovo.

Súvisiace produkty
Detská posteľ z borovicového dreva Adeko Mila BOX 1, 90 x 140 cm
Ak vaše dieťatko od prírody hýri kreativitou, kúpte mu… viac info
216 €
TEMPO KONDELA Detská posteľ so šmykľavkou, borovicové drevo biela, VERDI
Detská posteľ,. Materiál: borovicové drevo/ bavlna,. Farba: biela/vzor army,.… viac info
249 €
Tempo Kondela, POSTEĽ S PRÍSTELKOU, BOROVICOVÉ DREVO, BIELA, 90X200, GLAMIS
Posteľ s prístelkou, GLAMIS, borovicové drevo, biela, 90x200 kvalitná… viac info
289 €
Regál pyramída, biely, DTD laminovaná, NORAH
Viacúčelový regál v modernom tvare pyramídy s mnohostranným využitím.… viac info
79,90 €

Na zváženie sú detské postele, ktoré sú kratšie a ušetria tak dočasne miesto. Ak z nich však deti vyrastú, bude potrebné znova investovať. Nábytok by sa mal dať ľahko prestavať podľa aktuálnych potrieb dieťaťa.

Miesto na spanie

Ďalšou možnosťou sú rastúce postele. Kým je dieťa menšie, sú kratšie a postupne sa naťahujú s dieťaťom. Pri súrodencoch prichádza na úvahy poschodová posteľ, ktorá šetrí miesto. V ponuke sú aj poschodovky, ktoré sa dajú neskôr rozložiť na dve klasické postele, patria však medzi drahšie.

Pri troch deťoch v jednej izbe či prespávaní kamarátov poslúži aj vysúvacia spodná posteľ. V prípade veľmi malej miestnosti sa dá zvážiť vyklápacie spanie, ktoré cez deň nezaberá priestor.

Ak chýba miesto na hranie či uloženie hračiek alebo oblečenie, spanie sa dá posunúť do výšky. Knižky, hračky a podobne sa dajú odložiť napríklad aj do väčších schodíkov so šuplíkmi. Pri posteli by tiež mala byť menšia lampička na čítanie.

Ako zariadiť detskú izbu - #149 foto: iStock / Photographee.eu

Miesto na učenie a zábavu

Kým je dieťa menšie, vystačí si v izbičke s menším stolíkom a stoličkou. Neskôr sa dá zakúpiť rastúci stôl, podobne aj rastúca stolička. Alternatívou je väčšia doska umiestnená blízko okna kvôli dennému svetlu a k nej zásuvky na školské pomôcky či učebnice. Súčasťou stola by tiež mala byť lampa. Stolička môže byť drevená či na kolieskach.

Podlaha v detskej izbe by mala byť skôr z „teplejšieho“ materiálu ako drevo či korok. Na časti izby by mohol byť koberec, aby sa dieťa mohlo hrať na zemi.

Bezpečné miesto

Detská izba by mala byť v prvom rade bezpečná. Samozrejmosťou by mal byť všetok nábytok napevno upevnený k stene, aby ho dieťa nevedelo prevrhnúť. Do zásuviek patria detské poistky a zabezpečené by mali byť tiež okná.

Skrinky, stoly aj iné zariadenie by nemalo mať ostré hrany. Vyrobené by mali byť z kvalitných a zdravotne neškodných materiálov, keďže hlavne menšie deti všetko radi hryzú a olizujú.

Čím detskú izbu ozvláštniť

Ak je izba vymaľovaná na bielo, prípadne v pastelových tónoch, na časť steny sa dá použiť farebnejšia, veselšia tapeta. Pri menších deťoch sa dajú zakúpiť rozličné nálepky v podobe zvieratiek, stromu či kvietkov.

Ako zariadiť detskú izbu - #146 foto: iStock / Pics721

V prípade umelecky zručnejších rodičov alebo ich kamarátov sa dá stena pomaľovať podľa preferencií dieťaťa – ako železničná dráha, džungľa či vesmír. Časť steny sa tiež dá natrieť tabuľovou farbou a kresliť si môže dieťa samé. V ponuke sú aj tabuľové nálepky či veľkorozmerné omaľovánky.

Ak sú steny skôr neutrálne, farebný môže byť koberec, nábytok, záclony či tienidlo na lampe.

Detské doplnky

Ak je na to priestor, dá sa do detskej izby pridať menšia lezecká stena či hrazda. Deti tiež ocenia závesnú hojdaciu sieť alebo sedacie vaky v ich veľkosti. Obľúbení hrdinovia môžu byť na posteľnej bielizni, vankúšoch či obrázkoch na stene. V prípade, že si rodičia potrpia na poriadok v detskej izbe, dobrou voľbou sú rozličné škatule, do ktorých dieťa večer len hračky tematicky zhrnie.

Súvisiace produkty
Detský Stôl Leni
Tento artikel je k dispozícií iba ONLINE. Detský stôl… viac info
19,90 €
Kozmetický Stolík Alisa
Tento artikel je k dispozícií iba ONLINe. Kozmetický stolík… viac info
29,90 €
KIDS TABLE stolek sv.zelený Keter
Moderný dizajn detského stola KIDS TABLE sa bude dobre… viac info
11,10 €
KIDS TABLE stolek růžový Keter
Moderný dizajn detského stola KIDS TABLE sa bude dobre… viac info
11,10 €

Podobné články

Na začiatok stránky