Blog
Rustikálnym štýlom sa podvedome vraciame ku koreňom

Rustikálnym štýlom sa podvedome vraciame ku koreňom

Daša
Daša 13.09.2019
foto: iStock
Obľúbenosť rustikálneho štýlu spočíva v jeho prirodzenosti, komforte a používaní prírodných materiálov. Mnohých ľudí podvedome priťahuje ako symbol návratu k rodinným či kultúrnym koreňom.

Najviac sa tento štýl hodí do svojho prirodzeného prostredia – na vidiek, do rekonštruovaných ale aj nových domov, chalúp, dreveníc alebo horských chát. Tu sa najlepšie uplatnia prírodné doplnky očarujúce svojou jednoduchosťou a nábytok, ktorý vydrží niekoľko generácií. Ak však nemáte túto možnosť a rustikálny štýl vás aj tak chytil za srdce, môžete si podobnú atmosféru s malými úpravami decentne vytvoriť aj v mestskom byte.

Neprehliadnite:

3960

Kontext a história

Rustikálny štýl prirodzene vychádza z vidieckej tradície bývania v tej ktorej oblasti. V širšom zmysle sú rustikálnymi štýlmi napríklad aj škandinávsky alebo provensálsky štýl. Podobne môžeme vychádzať z histórie a zvyklostí aj v našej oblasti.

Spoločným prvkom sú tu prírodné materiály, prirodzenosť a tradície. Líšia sa hlavne v detailoch, štýloch zdobenia a farebnosti. Nábytok nemá hladké línie ako pri modernom alebo minimalistickom štýle. Sú na ňom viditeľné konštrukčné prvky, ktoré sú často povýšené na dekoratívny detail – napríklad panelovanie na dvierkach skrine a lebo na zásuvkách. Viditeľné a ozdobné býva aj kovanie – pánty na dvierkach alebo úchytky, ktoré nábytku dodávajú charakter.

Masívna drevená komoda v obývačke s tehlovou stenou foto: iStock

V minulosti, keď nábytok a rôzne doplnky neboli jednoducho dostupné a vymeniteľné, si dávali remeselníci veľmi záležať na tom, aby každý kúsok dokázal dlho a spoľahlivo fungovať a zároveň bol estetický. Často sa preto okrem nevyhnutného opracovania objavovali napríklad aj vyrezávané alebo maľované ornamenty.

Farby a materiály

Najviac používaným materiálom je v rustikálnom interiéri jednoznačne masívne drevo, starostlivo remeselne opracované. Drevo je doplnené o kovové prvky – tepané železo, medené alebo mosadzné doplnky. Tiež tu nájdeme materiály ako kameň, keramiku a kameninu a textílie z prírodných materiálov. Najviac obľúbené sú vlna, bavlna, ľan a hodváb.

4601

Každá vec má nielen úžitkovú, ale aj estetickú hodnotu. Veci na jednorazové použitie tu nenájdeme, všetko je vymyslené tak, aby to pretrvalo a dlhodobo prinášalo úžitok a radosť.

Farby sú predovšetkým prírodné – prirodzená farba dreva, textílií a kovu. Dopĺňa ich najčastejšie biela, ale tiež pastelové, terakotové a iné prírodné odtiene. Povrchová úprava býva matná, lesk tu veľmi nenájdeme.

Textílie sú zdobené výšivkou, čipkou, prípadne vzorovanou potlačou. Najčastejšie tu nájdeme jednoduché prúžky a káro, ale tiež rastlinné motívy a tiež u nás obľúbenú modrotlač. Veľmi dobre vyzerajú aj textilné doplnky z hrubého prírodného plátna, či už z bavlny alebo štýlového ľanu.

Biela kuchyňa v rustikálnom štýle foto: Unsplash / UL

Ako na to

Srdcom domova vo vidieckom štýle je kuchyňa. Tu sa odohráva väčšina rodinného života, je preto dostatočne priestranná a prakticky a útulne zariadená. Jej priestory sú vyzdobené masívnymi drevenými policami, na ktorých je vystavený porcelán, keramika, drevené misy, prútené košíky, koreničky, fľaštičky a dózy. Na stenách sú rozvešané napríklad medené panvice a rôzne drevené a kovové kuchynské pomôcky. A netreba zabudnúť ani na pekne zdobené kvetináče s bylinkami.

Podlaha je najčastejšie masívna drevená alebo aj z terakotových dlaždíc. Drez, ideálne keramický alebo aj kamenný (v súčasnosti môžete nahradiť betónovým), je doplnený mosadznými kohútikmi v tradičnom dizajne. Typickým prvkom stropu sú výrazné drevené trámy.

5715

V obývačke býva ústredným bodom miestnosti krb, ktorý prináša domovu teplo. Príjemnou dekoráciou je aj drevo naukladané napríklad v peknom prútenom koši vedľa krbu. Ozdobou stropu okrem drevených trámov je aj luster. Ten je najčastejšie z typického čierneho kovu, kombinovaný so sklom, keramikou alebo napodobeninami sviečok. Na chalupe si môžete dovoliť aj skutočné sviečky, ale oveľa bežnejšie sú ich moderné a bezpečnejšie imitácie. Stenu dotvorí veľké obdĺžnikové zrkadlo v hrubom drevenom ráme.

Spálňa býva priestranná, s masívnou drevenou posteľou a množstvom textílií. Obliečky, vankúše, pletené deky alebo aj tkané koberčeky na drevenej podlahe dodajú útulnú atmosféru. Väčšinou tu nenájdeme žiadne rolldorové šatníky, namiesto nich sú tu klasické masívne drevené skrine.

Záhradné posedenie s masívnymi teakovými stoličkami foto: iStock

Rustikálny štýl predstavuje pre mnohých ľudí návrat ku koreňom a tiež rodinnú a kultúrnu kontinuitu. Typickými druhmi nábytku sú hlavne tradičné úložné truhlice, kredence, almary, komody a príborníky, dlhé jedálenské stoly, vidiecke lavice a stoličky.

Niektoré kusy, hlavne na chalupách, bývajú aj viac nahrubo opracované a s masívnejšími tvarmi. Veľa starých vecí sa dá recyklovať – buď s menšími opravami alebo úpravami, často sa však dajú použiť tak ako sú, stačí ich len oprášiť, umyť alebo prebrúsiť.

6816

V dome a na chalupe býva veľkou výhodou terasa, ktorá je vlastne exteriérovým predĺžením obývačky. S množstvom zelene a kvalitným dreveným záhradným nábytkom si tu užijete príjemné chvíle s rodinou aj spoločenské stretnutia s priateľmi. A tiež relaxačné výhľady do prírody či tradične upravenej záhrady.


Zdieľajte článok:

Čím sa vyznačuje rustikálny štýl v bývaní

Na začiatok stránky