InšpirácieBlog
Eklektický štýl bývania nie je gýč

Eklektický štýl bývania nie je gýč

Miroslava
Miroslava 22.03.2022
foto: iStock / KatarzynaBialasiewicz
Eklektizmus je pre všetkých, ktorí milujú kreativitu, majú odvahu experimentovať a kombinovať viac štýlov bez vopred určených pravidiel.

K eklektickému štýlu inklinujú ľudia túžiaci do svojho interiéru priniesť niečo originálne a vystihujúce ich osobnosť. Spravidla sa nevedia rozhodnúť pre jeden zo štýlov bývania, a preto dávajú dokopy nespojiteľné, využívajú kontrasty, nečakanú farebnosť a hravosť. 

Je to aj váš prípad? Eklektický štýl bývania si zamilujete. Pokojne skombinujte neskombinovateľné, pretože spájanie rôznorodých prvkov jednotlivých štýlov je jedným z najdôležitejším prvkom eklektizmu. Zlaďte krištáľové lustre, staré textílie a prepychové rámy obrazov s futuristickým nábytkom a abstraktným umením a získate jedinečný eklektický interiér. 

Eklektický štýl obývačka s jedálenským stolom foto: iStock / KatarzynaBialasiewicz

Eklektický štýl bývania: kde sa vzal? 

Začiatky eklekticizmu sa začali písať v Nemecku v roku 1830 vďaka trom architektom. Boli to Karl Friedrich Schinkel, Friedrich von Gärtner a Leo von Klenze. Pre eklektizmus sú typické viaceré fázy vývoja, v rámci ktorých postupne došlo k zmierneniu rozličnosti kontrastu formou spájania do jedného celku. Nakoniec história vývoja vyústila do formálneho eklekticizmu, ktorý kládol dôraz na štýl krásnych umení. V Európe bol eklektizmus záležitosťou prelomu 19. a 20. storočia.   

Charakteristické znaky eklektizmu 

Eklekticizmus si berie z každého rožku trošku. To znamená, že sa neriadi prísnym súborom pravidiel či trendov ako iné štýly bývania. Je o slobode, experimentovaní a cite spojiť rozdielne smery, kontrastné farby či rôzne textúry do jedného originálneho celku. 

Pri zariaďovaní interiéru je dôležité myslieť na to, že eklektizmus charakterizuje variabilita, čiže pre každého môže znamenať niečo iné, jedinečné a hlavne odzrkadľujúce jeho osobnosť.

Eklektický štýl jedáleň foto: iStock / KatarzynaBialasiewicz

Napriek tomu existuje pre eklektický štýl bývania niekoľko charakteristických znakov. Typické je miešanie starého a nového, spájanie rôznych období do jedného priestoru. Týka sa to, napríklad nábytku, umeleckých diel či dekoračných prvkov. 

Ďalej je to miešanie vzorov, ktoré sú účelovo kombinované. Badateľné sú tiež globálne vplyvy – ak radi cestujete a prinášate si z dovoleniek zaujímavé kúsky nábytku či bytových doplnkov, určite ich využijete. 

Eklektický štýl bývania rád využíva nečakané dekoračné prvky –  nebojte sa použiť staré kufre ako konferenčný stolík alebo priehľadné stoličky pri kuchynskom ostrovčeku.

Eklektický štýl obývačka foto: iStock / zhudifeng

Inšpirácie pre eklektický interiér 

Ak neviete, ako jednoducho vniesť eklektický štýl bývania do vášho interiéru, môžete sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi: 

Zamerajte sa na zeleň 

Nádych eklekticizmu prinesiete do svojho príbytku tak, že ho doplníte množstvom zelene v podobe črepníkových kvetov. Zamerajte sa na to, aby odlišné druhy kvetov boli v každej miestnosti v rôznych kvetináčoch, napríklad v retro, plastových, keramických, drevených či kovových. 

Eklektický štýl obývačka foto: iStock / KatarzynaBialasiewicz

Doplňte DIY nábytok  

Eklektický štýl vám dáva voľnú ruku aj vo výbere nábytku. Nemusíte v tomto smere kombinovať len starý a nový nábytok, ale aj DIY kúsky. Keďže eklektizmus v interiéri má vystihovať vašu osobnosť, vlastnoručne renovovaný starý nábytok je výborná voľba. Keď tvorivá práca šetrí prírodné zdroje a je zároveň koníčkom, spojíte príjemné s užitočným.

Eklektický štýl bývania nie je gýč - #1017 foto: Unsplash / @kdarmody

Hrajte sa s farbami a textúrami 

Milujete farby? V tom prípade vám eklektický štýl bývania umožňuje kombinovať výrazné odtiene a jasné farby. Ani tu sa nemusíte báť kontrastov. 

Eklektický štýl obývačka foto: iStock / vicnt

Vystavte na obdiv to, čo máte radi

Eklektický štýl je o vašej osobnosti. Využite to a ozdobte svoj domov tým, čo je vášmu srdcu blízke a vystihuje vás. 

Eklektický štýl obývačka foto: iStock / beeldlab

 


Podobné články

Zdieľajte článok:

Eklektický štýl bývania nie je gýč

Na začiatok stránky