InšpirácieBlog
Ako vybrať a nalepiť tapetu? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať

Ako vybrať a nalepiť tapetu? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať

Katka
Katka 19.07.2023
Rozmýšľate nad tým, že steny vo vašej domácnosti skrášlite modernou štýlovou tapetou? Pri výbere by ste mali zvážiť viacero dôležitých vecí. Ktorým konkrétnym venovať pozornosť a ako sa vlastne tapety lepia na steny? Prinášame vám niekoľko praktických rád.

Výber ideálnej tapety 

Pri výbere tapety pozerajte v prvom rade na jej kvalitu, o ktorej napovedá predovšetkým gramáž. Odolné vliesové tapety mávajú hmotnosť 170 g/m2. Na trhu nájdete aj lacnejšie verzie s nižšou hmotnosťou, avšak v takom prípade treba počítať s kratšou životnosťou a nižšou odolnosťou. Ak chcete, aby vám vaša tapeta vydržala zdobiť steny aj niekoľko rokov, určite si priplaťte za kvalitu

Vedeli ste, že: Tapety sú nielen okrasným prvkom, ale majú aj praktický význam? Napríklad, zlepšujú tepelnú a zvukovú izoláciu stien. Naviac, niektoré druhy sú umývateľné, takže sa udržujú jednoduchšie ako klasická omietka. 

Motív tapety 

Je len na vás, či sa rozhodnete pre jednofarebnú tapetu alebo originálnu tapetu s motívom. Široký výber rôznych druhov nájdete napríklad na webe Dovido.sk. Medzi najobľúbenejšie patria tapety s motívom prírody, miest, máp, zvierat či vesmíru, ale aj detské, Feng shui, vintage, pop art či abstraktné tapety. 

Naša rada: Ak chcete vášmu interiéru dodať jedinečný charakter, zaujímavou voľbou môžu byť tapety, ktoré verne imitujú rôzne materiály – kameň, drevo, tehly či kožu. 

Ako vybrať a nalepiť tapetu? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať - #1098

Veľkosť 

Je len na vás, či sa tapetami rozhodnete polepiť celé steny, alebo ich nalepíte len na vybrané časti. Každá tapeta sa skladá z pásov, ktoré môžu mať šírku napríklad 75 cm. Predajcovia ponúkajú viacero rozmerov finálnej tapety, najčastejšie sa môžete stretnúť s veľkosťami 75x1000, 225x100, 300x200, 375x200 či 450x300 cm. 

Dôraz na ekológiu 

Kvalitné moderné tapety sú vyrábané s dôrazom na ekológiu. Tlačené sú kvalitnými farbami, najčastejšie pomocou UV-LED atramentovej tlače, ktorá zaisťuje špičkové rozlíšenie a vynikajúcu farebnosť. Výhodou ekologických tapiet je skutočnosť, že neobsahujú toxické prchavé látky. To v praxi znamená, že nezapáchajú a nie sú nijako škodlivé pre ľudské telo. 

Ekologickosť tapiet potvrdzujú prestížne certifikáty VOC a GREENGUARD GOLD

Ako vybrať a nalepiť tapetu? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať - #1097

Lepenie tapety  

Podľa spôsobu lepenia rozlišujeme 2 základné druhy tapiet – klasické vliesové a samolepiace. Na lepenie vliesových tapiet budete potrebovať lepidlo, ktoré najprv nanesiete na stenu a následne na neho priložíte pás tapety. Samolepiace tapety majú na zadnej strane aplikované lepidlo, takže po stiahnutí ochrannej fólie ich už len priamo nalepíte na stenu ako samolepku

Na lepenie tapety budete potrebovať nasledovné pomôcky

     - nožík
     - špongiu
     - štetec na tapetovanie a lepidlo
     - vodováhu
     - meracie pomôcky
     - nožnice
     - lepidlo na tapety
     - ceruzku
     - maliarsku pásku
     - nádobu na prípravu lepidla

Ako vybrať a nalepiť tapetu? Praktické tipy, ktoré sa oplatí poznať - #1096

Postup lepenia tapety 

  1. Pred lepením tapety je potrebné očistiť a odmastiť povrch steny. Ak sú na ňom väčšie nerovnosti, odstráňte ich. V opačnom prípade totiž hrozí, že pod tapetou vzniknú bublinky. Tapety lepte vždy na suché steny
  2. Na stene si pomocou ceruzky a pravítka označte zvislé čiary, podľa ktorých budete lepiť jednotlivé pásy tapiet. Dbajte na to, aby boli rovné. 
  3. Tapetu si rozložte na zem, aby pásy na seba nadväzovali a vytvárali ucelený obraz
  4. Pred lepením vliesových tapiet si podľa návodu namiešajte lepidlo
  5. Pomocou štetca naneste lepidlo na stenu a priložte na neho pás tapety. Najprv k stene priložte jeho vrchnú časť, následne postupne pritlačte zvyšok tapety. 
  6. Prostredníctvom čistého štetca vyhlaďte povrch tapety a jemne vytlačte prípadné vzduchové bubliny
  7. Rovnako postupujte aj pri lepení ostatných pásov. Dbajte na to, aby na seba prirodzene nadväzovali. Prebytočné časti orežte ostrým nožíkom. 
  8. Na záver už len nechajte vyschnúť lepidlo, ideálna teplota na schnutie je 18 – 21 °C. Schnutie sa nesnažte urýchliť intenzívnym kúrením. 

A následne si už môžete naplno vychutnávať nový charakter vášho bývania

 

Foto: Dovido.sk

Podobné články

Zdieľajte článok:

Praktické tipy, ako vybrať a nalepiť tapetu na stenu

Na začiatok stránky