FotoinšpirácieBlog

Zásady zdravého sedenia za pracovným stolom

Lucia 26.02.2019
Človek strávi sedením približne 8 hodín denne. Preto by nám nemalo byť ľahostajné na čom a ako sedíme. Kvalitná stolička je základ každej kancelárie, pracovne či detskej izby.

1. Nastavte si správne výšku sedadla

Pre zdravé sedenie je dôležité správne si nastaviť výšku sedadla, operadla či opierok rúk. Výška sedadla musí odrážať výšku vašej postavy. Pri niektorých typoch stoličiek si môžete nastaviť posunutie sedadla voči operadlu vpred a vzad, čo tiež prispieva k zdravšiemu sedeniu.

Pri správne nastavenej výške sedadla majú byť vaše chodidlá položené na zemi. V kolenách by ste mali mať uhol 100 až 105 stupňov. Nezabúdajte, že chrbát by sa mal vždy dotýkať operadla. Vyhýbajte sa sedeniu s prekríženými nohami a neprirodzene vykrúteným trupom. 

foto: iStock / gpointstudio

2. Aj operadlo a opierky rúk sú dôležité

Kvalitná pracovná stolička by mala poskytovať oporu chrbtici. Operadlo by sa malo dať nakláňať dopredu a dozadu. Taktiež by malo byť výškovo nastaviteľné. 

Aj opierka hlavy prispieva k zdravšiemu sedeniu. Nezabudnite ani na opierky na ruky. Vyberte si takú pracovnú stoličku, ktorá umožňuje nastaviť výšku a sklon operadla ako aj výšku opierok na ruky.

Súvisiace produkty
AUTRONIC, kancelárska stolička, KA-H104 BLUE
Kancelárske kreslo KA-H104 BLUE kancelárska stolička, čalúnená modrou látkou… viac info
79,40 €
AUTRONIC, kancelárske kreslo, KA-F05 RED
kancelárske kreslo KA-F05 RED stolička kancelárska, čalúnená červenou látkou… viac info
171 €
AUTRONIC, kancelárske kreslo, KA-F02 BLUE
kancelárske kreslo KA-F02 BLUE stolička kancelárska, čalúnená modro-čiernou látkou… viac info
170 €
Kancelárske kreslo FORMULA GREY sivé
poťah koža – imitácia / textilná sieťovina, farebné prevedenie… viac info
98 €

3. Praktizujte aktívne sedenie

Dlhé sedenie nebude pre ľudské telo nikdy zdravé. Existujú však spôsoby ako aspoň trochu minimalizovať jeho negatívne dopady. Kúpte si stoličku, ktorá umožňuje praktizovať tzv. aktívne sedenie.

Pohyblivý sedák umožňuje podvedome aktivovať svaly, ktoré prispievajú k správnemu držaniu tela. Tieto svaly pomocou obyčajných stoličiek neaktivujete. Aktívne sedenie umožňujú zdravotné stoličky s výkyvným sedákom na pružine, ktorý zabezpečuje pohyb panvy a spevňuje svaly brucha a chrbta. Sedák sa pri každom pohybe nakláňa a núti telo balansovať. Vďaka tomu sa aktivuje svalstvo a chrbát sa vracia do optimálnej polohy. Takéto stoličky sú na celodenné sedenie najvhodnejšie, pripravte sa však na vyššiu cenu.

foto: iStock / Kerkez

Dostupnejšou alternatívou sú stoličky s tzv. synchro mechanikou, ktorá zabezpečuje sychnonizované naklápanie sedáka a operadla. Počas práce sa tak môžete jemne pohupovať.

K aktívnemu sedeniu môže pomôcť aj fit lopta, ktorá sa odporúča najmä ako liečebná pomôcka na preventívne cvičenie ľuďom s problémami chrbta. Sedenie na lopte pomôže k správnemu držaniu tela. Lopta však nie vhodná na celodenné sedenie.

4. Nezabúdajte na pracovný stôl

Nielen stolička, ale aj nesprávny pracovný stôl môžu prispieť k bolestiam chrbta. Či už plánujete  kúpiť písací stôl do detskej izby alebo do pracovne, odporúčame vybrať si taký, ktorý má nastaviteľnú výšku. Stôl prispôsobený  výške postavy umožňuje sedieť pohodlnejšie.

 

Súvisiace produkty
PC stôl dub sonoma/biela MAURUS MA11
PC stôl MAURUS NEW MA11, dub sonoma/biela PC stôl… viac info
135 €
Drevona, REA OFFICE 66, dub bardolino
Oblúk REA OFFICE 66, rohový stôl Rohový, stolový, oblúk,… viac info
44 €
Ružový pracovný stôl v dekore dubového dreva Symbiosis Horizon
Stoly francúzskej značky <b>Symbiosis</b> sú dizajnovým aj funčkním skvostom.… viac info
305 €

Aj školáci si zaslúžia písať svoje domáce úlohy v pohodlí. V ponuke sú písacie stoly pre deti, na ktorých môžete nastaviť pracovnú dosku do vodorovnej polohy alebo s naklopiť s uhlom približne 40 stupňov.

5. A čo cena?

Ceny pracovných stoličiek sa pohybujú v rozpätí od niekoľko desiatok až po niekoľko stoviek eur. Cena závisí od kvality spracovania a použitých materiálov. Ak máte sedavé zamestnanie a väčšinu dňa strávite za počítačom, odporúčame do stoličky investovať viac peňazí. Na príležitostné sedenie vám postačí aj lacnejšia stolička. Pracovné stoličky, ktoré majú širšie možnosti nastavení operadla, opierok a sedadla sú drahšie ako obyčajné.

Pracovné stoličky - orientačné ceny

Stolička pre deti základná kvalita 30 - 60 €
Stolička pre deti vyššia kvalita 70 -150 €
Stolička pre dospelých základná kvalita 50 - 150 €
Stolička pre dospelých stredná kvalita 160 - 300 €
Stolička pre dospelých luxusná trieda 350 - 1500 €

Podobné články