FotoinšpirácieBlog
Zásady zdravého sedenia za pracovným stolom

Zásady zdravého sedenia za pracovným stolom

Lucia
Lucia 26.02.2019
Človek strávi sedením približne 8 hodín denne. Preto by nám nemalo byť ľahostajné na čom a ako sedíme. Kvalitná stolička je základ každej kancelárie, pracovne či detskej izby.

1. Nastavte si správne výšku sedadla

Pre zdravé sedenie je dôležité správne si nastaviť výšku sedadla, operadla či opierok rúk. Výška sedadla musí odrážať výšku vašej postavy. Pri niektorých typoch stoličiek si môžete nastaviť posunutie sedadla voči operadlu vpred a vzad, čo tiež prispieva k zdravšiemu sedeniu.

Pri správne nastavenej výške sedadla majú byť vaše chodidlá položené na zemi. V kolenách by ste mali mať uhol 100 až 105 stupňov. Nezabúdajte, že chrbát by sa mal vždy dotýkať operadla. Vyhýbajte sa sedeniu s prekríženými nohami a neprirodzene vykrúteným trupom. 

Zásady zdravého sedenia za pracovným stolom - #555 foto: iStock / gpointstudio

2. Aj operadlo a opierky rúk sú dôležité

Kvalitná pracovná stolička by mala poskytovať oporu chrbtici. Operadlo by sa malo dať nakláňať dopredu a dozadu. Taktiež by malo byť výškovo nastaviteľné. 

Aj opierka hlavy prispieva k zdravšiemu sedeniu. Nezabudnite ani na opierky na ruky. Vyberte si takú pracovnú stoličku, ktorá umožňuje nastaviť výšku a sklon operadla ako aj výšku opierok na ruky.

Súvisiace produkty
Kancelárske kreslo K-099 ružové
Kancelárske kreslo Q-099 v modernom dizajne. Kreslo je vhodné… viac info
63 €
Kancelárske kreslo K-099 modré
Moderné kancelárske kreslo Q-099 v modrej farbe. Kreslo je… viac info
63 €
Otočné kreslo K-128, čierne
Otočné kreslo K-128 v čiernej eko-koži. Kreslo je dostupné… viac info
68 €
K-051 kancelárske kreslo, žlté
Praktické otočné kreslo očalúnené žltou eko-kožou. Nosný kríž je… viac info
69 €

3. Praktizujte aktívne sedenie

Dlhé sedenie nebude pre ľudské telo nikdy zdravé. Existujú však spôsoby ako aspoň trochu minimalizovať jeho negatívne dopady. Kúpte si stoličku, ktorá umožňuje praktizovať tzv. aktívne sedenie.

Pohyblivý sedák umožňuje podvedome aktivovať svaly, ktoré prispievajú k správnemu držaniu tela. Tieto svaly pomocou obyčajných stoličiek neaktivujete. Aktívne sedenie umožňujú zdravotné stoličky s výkyvným sedákom na pružine, ktorý zabezpečuje pohyb panvy a spevňuje svaly brucha a chrbta. Sedák sa pri každom pohybe nakláňa a núti telo balansovať. Vďaka tomu sa aktivuje svalstvo a chrbát sa vracia do optimálnej polohy. Takéto stoličky sú na celodenné sedenie najvhodnejšie, pripravte sa však na vyššiu cenu.

Zásady zdravého sedenia za pracovným stolom - #553 foto: iStock / Kerkez

Dostupnejšou alternatívou sú stoličky s tzv. synchro mechanikou, ktorá zabezpečuje sychnonizované naklápanie sedáka a operadla. Počas práce sa tak môžete jemne pohupovať.

K aktívnemu sedeniu môže pomôcť aj fit lopta, ktorá sa odporúča najmä ako liečebná pomôcka na preventívne cvičenie ľuďom s problémami chrbta. Sedenie na lopte pomôže k správnemu držaniu tela. Lopta však nie vhodná na celodenné sedenie.

4. Nezabúdajte na pracovný stôl

Nielen stolička, ale aj nesprávny pracovný stôl môžu prispieť k bolestiam chrbta. Či už plánujete  kúpiť písací stôl do detskej izby alebo do pracovne, odporúčame vybrať si taký, ktorý má nastaviteľnú výšku. Stôl prispôsobený  výške postavy umožňuje sedieť pohodlnejšie.

 

Súvisiace produkty
Sivá nástenná pracovná doska Woodman Minyard
Pracovná doska na stenu je veľmi praktickým a moderným… viac info
83 €
Kasvo TWIST PC stůl bílá
Pracovní počítačový stůl s výsuvnou deskou pro klávesnici. Ideální… viac info
32,46 €
Kasvo PC OLAF
PC stůl v provedení dub sonoma/bílá. Vhodný do pracovny… viac info
96,23 €
HALMAR Cecilia detský písací stôl ružová / biela
Detský písací stôl CECILIA sa dodáva vo farebnom prevedení… viac info
97 €

Aj školáci si zaslúžia písať svoje domáce úlohy v pohodlí. V ponuke sú písacie stoly pre deti, na ktorých môžete nastaviť pracovnú dosku do vodorovnej polohy alebo s naklopiť s uhlom približne 40 stupňov.

5. A čo cena?

Ceny pracovných stoličiek sa pohybujú v rozpätí od niekoľko desiatok až po niekoľko stoviek eur. Cena závisí od kvality spracovania a použitých materiálov. Ak máte sedavé zamestnanie a väčšinu dňa strávite za počítačom, odporúčame do stoličky investovať viac peňazí. Na príležitostné sedenie vám postačí aj lacnejšia stolička. Pracovné stoličky, ktoré majú širšie možnosti nastavení operadla, opierok a sedadla sú drahšie ako obyčajné.

Pracovné stoličky - orientačné ceny

Stolička pre deti základná kvalita 30 - 60 €
Stolička pre deti vyššia kvalita 70 -150 €
Stolička pre dospelých základná kvalita 50 - 150 €
Stolička pre dospelých stredná kvalita 160 - 300 €
Stolička pre dospelých luxusná trieda 350 - 1500 €

Podobné články

Na začiatok stránky