Rekonštrukcia malej kúpeľne vás bude niečo stáť. Niektoré prerábky sú lacnejšie, iné drahšie. Všetko sa odvíja od toho, aké zariadenie máte a v akom stave miestnosť je. Stará kúpeľňa zo 70. rokov už dávno nespĺňa potrebné štandardy. S veľkou pravdepodobnosťou v nej budete preto musieť vymeniť úplne všetko. Pod tým sa myslí nielen nábytok, ale aj svetlo do kúpeľne, WC a ďalšie detaily.
V modernejších interiéroch je to trochu inak. Niektoré kusy nábytku, prípadne iného zariadenia, budete môcť použiť aj po tom, ako skončíte s rekonštrukciou.
Bežná cena renovácie kúpeľne sa pohybuje v rozmedzí od 2 000 do 7 000 eur. Na výslednú sumu má vplyv aj samotná veľkosť miestnosti. Následne zaváži aj použitý materiál a to, či si na pomoc prizvete odborníkov.
Na zariadení do kúpeľne sa neoplatí šetriť. Lacný nábytok, lišty alebo obklady vám vydržia veľmi krátko. Po určitom čase vám začnú spôsobovať problémy a vy môžete začať s renováciou odznova. Vo výsledku vás tak zariadenie vyjde raz toľko.
Kvalitné a dobré zariadenie neznamená hneď to najdrahšie. Pri výbere sledujte okrem ceny aj použitý materiál a recenzie. Najlepšie urobíte, keď sa obrátite na obchody a dodávateľov s dlhoročnými skúsenosťami.
Pred rekonštrukciou kúpeľne si musíte spísať podrobný plán. Mal by obsahovať, koľko času si na renováciu vyhradíte, koľko za ňu chcete dať a najmä, kde budete bývať. Na prvý pohľad to tak síce nevyzerá, no bez kúpeľne bude váš život značne obmedzený.
Ak máte v blízkosti rodinu alebo známych s izbou navyše, na niekoľko dní sa môžete zložiť u nich.
Pred odchodom z bytu alebo domu nezabudnite zakryť zariadenie v ostatných izbách. Keď sa dá, pozatvárajte aj dvere. Po skončení prác budete mať oveľa menej roboty s upratovaním.
Tesne pred renováciou je dobre premyslieť si, či chcete búrať jadro. To, či bude rekonštrukcia kúpeľne bez búrania, alebo s ním, sa odvíja od typu. Poznáme niekoľko typov bytových jadier:
Rada odborníka
Mnohí ľudia sa snažia vyhnúť búraniu jadra kvôli komplikovanosti a finančnej náročnosti. Ak si ale dáte jadro vybúrať, môžete zistiť, či nemáte problémy so zatekaním, plesňou, alebo zlou elektroinštaláciou.
foto:
iStock
/ piovesempre
Prestavbu bytového jadra by ste mali nechať na odborníkov. Ide o komplikovaný a finančne náročný proces. Človek bez skúseností ho nemusí zvládnuť. Kontaktujte odborníkov a dajte si urobiť niekoľko návrhov. Jadro nemusí byť len nepekným kúskom nachádzajúcim sa v kúpeľni.
Keď sa rozhodnete, že budete renovovať kúpeľňu, máte dve možnosti. Buď si spravíte všetko svojpomocne, alebo sa obrátite na odborníkov. Každá z alternatív má svoje výhody a nevýhody.
Pri voľbe profesionálnej firmy získate vysoký komfort. Profesionáli urobia všetko za vás. Jediné, čo budete musieť spraviť vy, je vybrať si štýl interiéru, obklady a zariadenie. Odborníci vyhodia starý materiál, nakúpia nový a vytvoria kúpeľňu na kľúč. Potom, ako vám ju odovzdajú, nemáte žiadnu prácu navyše.
Nevýhodou profesionálnej firmy je to, že je spravidla drahšia. Samozrejme, jednotlivé ceny sa odlišujú od samotných spoločností, no za prácu profesionálov budete musieť niečo zaplatiť.
foto:
iStock
/ yunava1
Ak vám nevadí zašpiniť si ruky a máte časový priestor, pustite sa do renovácie sami. Zbavte sa starého nábytku a doplnkov a vybúrajte všetko, čo v interiéri nemá byť. Následne začnite stavať. Dbajte ale na to, že vaňa, sprchový kút aj toaleta majú určité pravidlá. Musíte ich správne vyspádovať a uistiť sa, že počas kúpania nebude voda vytekať von do miestnosti.
Rada odborníka
Pred začatím prác nezabudnite rekonštrukciu oznámiť. Do spoločných priestorov umiestnite oznam. V prípade, že budete zasahovať do nosných stien, vybavte si aj stavebné povolenie.
Či už ste sa pustili do rekonštrukcie WC v paneláku, alebo renovujete kúpeľňu, prezrite si aktuálne trendy. Zistite, čo je moderné a svoje poznatky využite pri výbere obkladov, sanity aj batérií.
Kúpeľňa sa v niektorých prípadoch môže zdať príliš strohá a chladná. Príjemné teplo domova do nej prinesiete pomocou prírodných materiálov. Klasikou je drevo, no ak sa bojíte, že sa zničí, siahnite po jeho imitácii. Na trhu nájdete zaujímavé kachličky s dreveným dekorom. K ďalším obľúbeným materiálom patrí ratan, drevotrieska či ľan.
Okrem materiálov využite aj izbové rastliny. Keď je v miestnosti málo svetla, zvoľte druhy, ktorým nevadí nedostatok slnečných lúčov. Originálna je takisto masívna machová stena.
foto:
iStock
/ Juan-Enrique
Ak túžite po luxusnej kúpeľni, kde si užijete dobrý domáci wellness, stavte na tmavé farby. Perfektná je fialová, čierna a tmavohnedá. V týchto farbách nakupujte aj obklady, podlahu a doplnky. Keď sa vám bude zdať celok príliš tmavý, zvoľte doň svetlé dekorácie a textil, ako napríklad uteráky a osušky.
Eleganciu doplnia aj metalické detaily, napríklad zlaté kľučky alebo strieborné orámovanie dvierok. Nezabúdajte ani na osvetlenie vo forme bodových svietidiel a LED pásikov.
foto:
iStock
/ ume illus
Prečítajte si aj:
Kúpeľňu by ste mali zariaďovať s ohľadom na budúcnosť. Vyberajte nadčasové materiály, ktoré budú vyzerať dobre aj po rokoch a ľahko sa nezničia. Do tejto skupiny patrí drevo, mramor a kov. Kombinovať ich môžete aj navzájom, prípadne zvoľte len jeden a vytvorte jednoliaty celok.
foto:
iStock
/ FollowTheFlow
Z farieb je najobľúbenejšia biela. Láka pohľady svojou jednoduchosťou, opticky otvára interiér a prináša doň potrebné svetlo. Ak sa vám zdajú biele obklady príliš nudné, doplňte ich kachličkami v krémových odtieňoch alebo s drsným povrchom.
Do minimalizmu sa hodia jednoduchšie batérie a biela alebo krémová sanita. Ak chcete vytvoriť kontrast, do bieleho interiéru vyberte doplnky v tmavo čiernej farbe.
Keď rekonštrukciu začnete, čaká vás niekoľko dní bez funkčnej toalety a sprchy, nehovoriac o hluku a nečistotách. Po vybúraní všetkého, čo potrebujete, zavolajte elektrikárov. Vymenia vám staré rozvody a postarajú sa o bezpečnú elektroinštaláciu. Následne nezabudnite na to, že na hotovú elektroinštaláciu sa musí pozrieť revízny technik.
Murovanie sprchového kúta alebo iných častí uľahčujú tvárnice a sadrokartónové priečky. Potom prichádza na rad penetračný náter a obloženie obkladom. Ďalej pokračujte takto:
foto:
iStock
/ ronstik
Cena prerábky sa pohybuje v rozmedzí od 2 000 do 7 000 eur, no môže byť vyššia aj nižšia. Všetko závisí od veľkosti miestnosti, zariadenia a materiálu.
Sprchový kút je univerzálny a šetrí miesto. Využijú ho najmä ľudia, ktorí chcú len rýchlu sprchu. Vaňa zaberá viac miesta, no poskytuje lepší oddych a relax.
Ak plánujete upravovať len obklady, priečky a omietky, tak nie. Ak však budete zasahovať do nosných stien alebo meniť dispozičné riešenie, povolenie potrebujete.
Pred začatím renovácie si nastavte rozpočet a vyberte štýl zariadenia. Následne zvoľte obklad, batérie a sanitu a zaobstarajte si všetok materiál.
V malých kúpeľniach nemusí byť na toaletu miesto, preto ju radšej oddeľte. To isté platí aj vtedy, keď je vás doma viac.