FotoinšpirácieBlog

Nalaďte svoje bývanie podľa meniacej sa prírody

Daša 29.04.2019
foto: iStock / petrunjela
Zmena ročného obdobia je príležitosť na osvieženie atmosféry v byte. Inšpiráciou môže byť meniaca sa príroda či aktuálne sviatky. Niekedy stačí aj malá obmena dekorácií a hneď sa vám zlepší nálada.

Atmosféru zodpovedajúcu aktuálnej sezóne docielite pomocou farieb, vzorov, textúr a materiálov, ktoré evokujú jednotlivé ročné obdobia a sviatky. Nemusíte prerobiť kompletne celý byt, stačí sa zamerať na niekoľko zón.

Miesta a prvky, ktoré sa dajú ľahko meniť, sú napríklad závesy a priestor na okenných parapetoch, jedálenský stôl, obrazy, umelecké doplnky, dekoratívne vankúše, koberce a iné textílie, vázy, misy, svietniky a rôzne milé "čačky".

Samozrejme, treba brať do úvahy rozpočet a potreby členov rodiny. Myslite tiež na možnosti uskladnenia sezónnych doplnkov v čase, keď nie sú aktuálne. 

Jar a Veľká Noc

Jar je obdobím, keď sa príroda prebúdza. Tomu zodpovedá aj farebná paleta, vzory a textúry. Farby sú svieže, jemné, s optimistickým žltým podtónom. Veselá žltozelená čerstvej trávy a púčikov, intenzívna červenooranžová vlčích makov a tulipánov, jemná ružová a marhuľová kvitnúcich stromov a svetlá modrá jarnej oblohy.

foto: Pexels / Mark McCammon / CC0

V tomto období meníme ťažké, hrubé a teplé zimné textílie za ľahké, jemne štruktúrované s hladkým a jemným povrchom. Môžu mať decentné malé kvetinové vzory. Príjemné sú doplnky z dreva so zlatistým podtónom a jemnou štruktúrou.

Súčasťou veľkonočných sviatkov je výzdoba z prútia, zelených vetvičiek a pestrofarebných veľkonočných vajíčok. Ak chcete len minimálne zmeny, stačí dať do vázy jarné kvety alebo doplniť rastliny v kvetináčoch.

Súvisiace produkty
Sivá sklenená váza Versa Prahna, výška 29 cm
Značka <b>Versa</b> sa môže pochváliť nielen vecami, ktoré pôsobia… viac info
23 €
Sklenená váza Versa Prahna, výška 29 cm
Značka <b>Versa</b> sa môže pochváliť nielen vecami, ktoré pôsobia… viac info
23 €
BANQUET Váza keramická LAVENDER 19 cm
Váza 19 cm LAVENDER, materiál - keramika, bílá glazura… viac info
4,95 €

Leto

Farby leta sú tlmené a lomené, akoby vyťahané od slnka. Chladná modrá vodnej hladiny, ukľudňujúca svetlofialová levandule a sivohnedá suchých kameňov a popraskanej zeme. Oživenie vytvorí jemná farba ruží a červenkasté odtiene prvých plodov.

foto: iStock / ben-bryant

Textúry voľte jemne štruktúrované, hladké, saténové s jemným leskom a zdržanlivými letnými farbami. K letnému obdobiu sa hodia príjemné malé vzory, jemné pásiky a káro, občas doplnené veľkými kvetinovými vzormi v pastelových odtieňoch z letnej palety.

Obľúbenou témou je námornícka a celkovo témy spojené s cestovaním. Príjemnou výzdobou sú mušle a doplnky z naplaveného dreva, prípadne aj dekoračná misa so sezónnym ovocím.

Súvisiace produkty
Bighome - Paraván PLATEIA - biela
Predelovač priestoru PLATEIA je vizuálny skvost v každom modernom… viac info
9,09 €
Paraván - Source Crystals [Room Dividers] 135x172
Dekoratívny paraván "Source Crystals [Room Dividers]" je jedinečnou ozdobou… viac info
100,40 €
Paraván - Kiss of the Rain [Room Dividers] 135x172 7-10 dní
Dekoratívny paraván "Kiss of the Rain [Room Dividers]" je… viac info
100,40 €
Paraván - Stone Butterfly [Room Dividers] 135x172 7-10 dní
Dekoratívny paraván "Stone Butterfly [Room Dividers]" je jedinečnou ozdobou… viac info
100,40 €

Jeseň a Halloween

Pre jeseň sú typické tmavšie teplé farby, rustikálne prvky a ťažšie materiály s hrubšou textúrou. Slabší slnečný svit dodáva farbám charakteristický červenkastý nádych. Typické sú kombinácie: hrdzavočervená a tmavšia zelená, sýta žltá a tmavá fialová alebo tmavá modrá a oranžová, tiež rôzne odtiene teplej hnedej.

foto: Unsplash / Ostap Senyuk / UL

Doplnky a povrchy vyberajte s drsnejšou a hrubšou štruktúrou a textúrou. Kovové doplnky si vyberte v teplých odtieňoch medi, bronzu a mosadze, ideálne s matným leskom alebo zdrsneným povrchom.

Jeseň je tiež obdobím, kedy sa oslavuje Sviatok všetkých svätých alebo aj stále populárnejší Halloween so svojou typickou výzdobou zo sviečok, tekvíc a gaštanov.

Zima a Vianoce

S príchodom zimy uprednostňujeme teplé, útulné doplnky, deky, huňaté vankúše a pletené vzory. Typické sú aj kovové doplnky v čiernej alebo lesklej striebristej úprave.

foto: Unsplash / Toa Heftiba / UL

Farebná paleta obsahuje kontrastné jasné farby odzrkadľujúce prírodu tohto obdobia: ľadovomodrá a ľadovotyrkysová v kombinácii s chladnou bielou, tmavomodrá a čierna zimnej oblohy, ale tiež klasická vianočná kombinácia výraznej červenej a zelenej.

Zimné farby dopĺňame sviečkami, šiškami, vencami a ihličnatými vetvičkami, ktoré dotvárajú typickú atmosféru. Okná alebo aj časti nábytku môžu zdobiť svetelné reťaze, ktoré dodajú nádych výnimočnosti tmavým večerom.

Súvisiace produkty
Albani obliečka na vankúšik Korfu zelená, 48 x 48 cm
Doprajte si príjemnú atmosféru a maximálne pohodlie pri relaxácii.… viac info
13,99 €
Albani obliečka na vankúšik Kos svetlozelená, 48 x 48 cm
Doprajte si príjemnú atmosféru a maximálne pohodlie pri relaxácii.… viac info
13,99 €
Bavlnená obliečka na vankúš Blanc Crystal, 60 × 60 cm
Oblečte svoj vankúš do tejto obliečky, ktorá vytvorí z… viac info
11 €
Dekoračný návlek RUYA ISABEL
Krásny a elegantný dekoračný návlek z kvalitného materiálu je… viac info
8,30 €

Príprava sezónnej výzdoby bytu je príjemnou aktivitou. Nebojte sa experimentovať s rôznymi farebnými schémami a textúrami. Je dobré mať základný dizajn interiéru jednoduchý, prevažne v neutrálnych farbách. Ale aj keď je váš príbytok farebne výraznejší, vždy sa dajú odtiene sezónnych zmien doladiť tak, aby bol výsledok príjemný a harmonický.

Ak máte radi minimalistické interiéry s čo najmenším množstvom doplnkov, môžete napríklad zmeniť farbu alebo tapetu jednej najvýraznejšej steny, ktorá zmení celkové vyznenie interiéru, oživí a vnesie novú energiu. Farebné steny sú výborným pozadím pre jednoduché línie nábytku, dotvoria priestor, dodajú charakter a eleganciu.

Možností úprav je naozaj veľa a je len na vás, do čoho sa pustíte. Či už robíte sezónne zmeny vo väčšom rozsahu alebo len meníte drobné doplnky, užite si to!


Podobné články