FotoinšpirácieBlog
Vyberáme matrac do detskej postieľky

Vyberáme matrac do detskej postieľky

Lucia
Lucia 22.05.2019
foto: Pexels / pixabay / PL
Vybrať si matrac do detskej postieľky nemusí byť veda, ak si pomôžete naším krátkym sprievodcom. Nájdete tu informácie o rozmeroch, materiáloch, tvrdosti aj cenách detských matracov.

Pri zariaďovaní detskej izby sa treba popasovať s mnohými výzvami, no tou najväčšou je asi kúpa matraca do detskej postieľky. Novorodenci preležia väčšinu dňa, preto je matrac mimoriadne dôležitý. Aký materiál je najlepší? Akú veľkosť zvoliť? Je lepší tvrdý alebo mäkký matrac? To všetko sa dočítate v našom článku.

1. Správne rozmery sú základ

Matrac musí presne kopírovať veľkosť postieľky, takže si ju starostlivo odmerajte. Dávajte pozor na to, aby medzi matracom a okrajom postieľky nevznikli medzery, do ktorých by sa mohla dieťaťu zakliesniť ruka alebo noha.

Štandardná veľkosť detského matraca je 120x60 cm. Niektoré majú rozmery aj 140x70 cm. Ideálna hrúbka je 8 cm.

Súvisiace produkty
Detský matrac, 60x120, AMELKA
Detský matrac AMELKA s poťahom Amicor. Rozmery (ŠxD): 60x120… viac info
228 €
Baby Nellys Dětská matrace ALOE DE LUX pěna/kokos ,120x60x10
rozměr: 120x60x10cm - pěna/kokos - ALOE <strong>Velmi kvalitní dětská… viac info
28,08 €
Sendvičový matrac Milena Dřevočal 70 x 140 cm Lyocell
Polyuretánový matrac spevnená PUR jadrom, ktoré zaručuje vyššiu pevnosť… viac info
95,40 €
Sendvičový matrac Milena Dřevočal 70 x 140 cm Aloe Vera
Polyuretánový matrac spevnená PUR jadrom, ktoré zaručuje vyššiu pevnosť… viac info
85,20 €

2. Bezpečnosť vždy na prvom mieste

Kupujte zásadne matrace s certifikátmi kvality a s dokladmi o pôvode materiálov. Len tak si môžete byť istí, že nový matrac bude nezávadný pre zdravie dieťaťa. Najlepšie matrace sú tie, pri výrobe ktorých neboli použité lepidlá.

3. Vyberte vhodný materiál

Z hľadáčika môžete hneď vylúčiť matrace vyrobené z pamäťovej peny, ktoré sú pre malé deti nevhodné. Pre bábätko sú ideálne matrace vyrobené zo studenej peny alebo z prírodného kokosového vlákna.

Ide o materiály vyznačujúce sa priedušnosťou a dlhou životnosťou. Dobre odvádzajú vlhkosť a majú antibakteriálne a antialergické vlastnosti. Tiež zaručia ideálnu oporu chrbtici.

Detská izba v romantickom štýle Detská izba v romantickom štýle v modre-bielej farebnej kombinácii. Postieľka s baldachýnom, biela ohrádka na hranie, zásuvková komoda. foto: Pixabay / Victoria_Borodinova / CC2.0

Stredne tvrdé matrace s kokosovým vláknom majú vynikajúce ortopedické vlastnosti a neprebývajú v nich roztoče či plesne. Vhodné sú aj matrace vyrobené z niekoľkých vrstiev. Napríklad kombinácia molitan-kokos alebo kokos-molitan-kokos či pohánka-molitan-kokos. Vhodný materiál je aj latex, ktorý je mäkší a zabezpečí dieťaťu pohodlie.

4. Tvrdý alebo mäkký?

Aj keď tvrdšie matrace na prvý dotyk nepôsobia príliš pohodlným dojmom, pre dieťa sú dobrou voľbou. Ideálne sú stredne tvrdé.  O mäkkých matracoch radšej neuvažujte, dieťaťu môžu škodiť pri vývine chrbtice a kostí. Vhodný nie je ani príliš tvrdý matrac, ani matrac s rôznymi zónami tvrdosti.

Súvisiace produkty
Postieľka Typ 98, biela craft, ANGEL
Postieľka Typ 98 zo sektorovej zostavy ANGEL Farba: biela… viac info
210 €
Postýlka Drewex Žirafa - cappuccino latte, 120x60cm
rozměr: 120x60 cm, [687] - cappuccino latte <strong>Krásná postýlka… viac info
60,97 €
Klups Postýlka EWELINA I, 120x60
rozměr: 120x60 cm, barva: Bílá, [1682], N-04 <strong>Krásná dřevěná… viac info
61,65 €
Postýlka Drewex Medvídek s motýlkem - šedá, 120x60cm
rozměr: 120x60 cm, šedá <strong>Krásná postýlka s obrázkem Medvídka… viac info
60,97 €

5. Ďalšie tipy, ktoré môžu pomôcť

Dieťa sa v postieľke potí, preto je vhodné zakúpiť snímateľný poťah na matrac, ktorý môžete bez problémov vyprať. Vyberajte si matrace vyrobené z prírodných materiálov a pri výbere dbajte najmä na priedušnosť. Zakúpiť si môžete aj chránič na matrac, ktorý predĺži jeho životnosť, je nepremokavý a chráni ho pred zašpinením.

6. A čo cena?

Pri kúpe detského matraca odporúčame investovať do kvality. Príliš drahý matrac sa však niekedy nemusí vyplatiť, pretože často platíte len za značku. Penové matrace sa dajú kúpiť v cene od 10 eur. Molitanové matrace v kombinácii s kokosovou vrstvou môžete kúpiť od 20 eur.

Drahšie sú kokosové matrace s latexom, ktoré začínajú na cene 50 eur. Matrace, ktoré ponúkajú dve rôzne strany, mäkšiu a tvrdšiu, môžete kúpiť za 70 eur. Poťahy niektorých matracov obsahujú antibakteriálne pôsobiace striebro. Čakajte však cenu nad 100 eur.


Podobné články

Na začiatok stránky