FotoinšpirácieBlog

Vyberáme matrac do detskej postieľky

Lucia 22.05.2019
foto: Pexels / pixabay / PL
Vybrať si matrac do detskej postieľky nemusí byť veda, ak si pomôžete naším krátkym sprievodcom. Nájdete tu informácie o rozmeroch, materiáloch, tvrdosti aj cenách detských matracov.

Pri zariaďovaní detskej izby sa treba popasovať s mnohými výzvami, no tou najväčšou je asi kúpa matraca do detskej postieľky. Novorodenci preležia väčšinu dňa, preto je matrac mimoriadne dôležitý. Aký materiál je najlepší? Akú veľkosť zvoliť? Je lepší tvrdý alebo mäkký matrac? To všetko sa dočítate v našom článku.

1. Správne rozmery sú základ

Matrac musí presne kopírovať veľkosť postieľky, takže si ju starostlivo odmerajte. Dávajte pozor na to, aby medzi matracom a okrajom postieľky nevznikli medzery, do ktorých by sa mohla dieťaťu zakliesniť ruka alebo noha.

Štandardná veľkosť detského matraca je 120x60 cm. Niektoré majú rozmery aj 140x70 cm. Ideálna hrúbka je 8 cm.

Súvisiace produkty
AMAL Matrac Kokos-molitan, hrúbka 7 cm, 120x60cm
Matrac KOKOS-MOLITAN so snímateľným poťahom Rozmery matraca: 120x60 cm… viac info
21 €
Detské nepriepustné jersey prestieradlo Míša, 60 x 120 cm
Nepriepustná jersey plachta pre tých najmenších. Už nebudete potrebovať… viac info
14,99 €
Matrac Tropico VOJTA 60x120 cm
Český matrac pre bábätká zo studenej peny bez lepidiel,… viac info
51 €
Sendvičový matrac Milena Dřevočal 85 x 195 cm Lyocell
Polyuretánový matrac spevnená PUR jadrom, ktoré zaručuje vyššiu pevnosť… viac info
116,70 €

2. Bezpečnosť vždy na prvom mieste

Kupujte zásadne matrace s certifikátmi kvality a s dokladmi o pôvode materiálov. Len tak si môžete byť istí, že nový matrac bude nezávadný pre zdravie dieťaťa. Najlepšie matrace sú tie, pri výrobe ktorých neboli použité lepidlá.

3. Vyberte vhodný materiál

Z hľadáčika môžete hneď vylúčiť matrace vyrobené z pamäťovej peny, ktoré sú pre malé deti nevhodné. Pre bábätko sú ideálne matrace vyrobené zo studenej peny alebo z prírodného kokosového vlákna.

Ide o materiály vyznačujúce sa priedušnosťou a dlhou životnosťou. Dobre odvádzajú vlhkosť a majú antibakteriálne a antialergické vlastnosti. Tiež zaručia ideálnu oporu chrbtici.

Detská izba v romantickom štýle v modre-bielej farebnej kombinácii. Postieľka s baldachýnom, biela ohrádka na hranie, zásuvková komoda. foto: Pixabay / Victoria_Borodinova / CC2.0

Stredne tvrdé matrace s kokosovým vláknom majú vynikajúce ortopedické vlastnosti a neprebývajú v nich roztoče či plesne. Vhodné sú aj matrace vyrobené z niekoľkých vrstiev. Napríklad kombinácia molitan-kokos alebo kokos-molitan-kokos či pohánka-molitan-kokos. Vhodný materiál je aj latex, ktorý je mäkší a zabezpečí dieťaťu pohodlie.

4. Tvrdý alebo mäkký?

Aj keď tvrdšie matrace na prvý dotyk nepôsobia príliš pohodlným dojmom, pre dieťa sú dobrou voľbou. Ideálne sú stredne tvrdé.  O mäkkých matracoch radšej neuvažujte, dieťaťu môžu škodiť pri vývine chrbtice a kostí. Vhodný nie je ani príliš tvrdý matrac, ani matrac s rôznymi zónami tvrdosti.

Súvisiace produkty
AMAL multifunkčná postieľka/pohovka so zásuvkou ZUZIA, orech
Multifunkčná detská postieľka ZUZIA, orech/ecrue - s možnosťou úpravy… viac info
121 €
AMAL Detská postieľka ALDO so zásuvkou, biela + GRÁTIS darček Zavinovačka
Kvalitná a pevná detská postieľka ALDO biela, so zásuvkou… viac info
75 €
Postieľka S Mriežkami Star
Séria STAR ponúka komplexný sortiment nábytku do detskej izby… viac info
139 €
AMAL postieľka MAJA so zásuvkou, biela
Krásna detská postieľka s motívom dvoch macíkov so zásuvkou.… viac info
92 €

5. Ďalšie tipy, ktoré môžu pomôcť

Dieťa sa v postieľke potí, preto je vhodné zakúpiť snímateľný poťah na matrac, ktorý môžete bez problémov vyprať. Vyberajte si matrace vyrobené z prírodných materiálov a pri výbere dbajte najmä na priedušnosť. Zakúpiť si môžete aj chránič na matrac, ktorý predĺži jeho životnosť, je nepremokavý a chráni ho pred zašpinením.

6. A čo cena?

Pri kúpe detského matraca odporúčame investovať do kvality. Príliš drahý matrac sa však niekedy nemusí vyplatiť, pretože často platíte len za značku. Penové matrace sa dajú kúpiť v cene od 10 eur. Molitanové matrace v kombinácii s kokosovou vrstvou môžete kúpiť od 20 eur.

Drahšie sú kokosové matrace s latexom, ktoré začínajú na cene 50 eur. Matrace, ktoré ponúkajú dve rôzne strany, mäkšiu a tvrdšiu, môžete kúpiť za 70 eur. Poťahy niektorých matracov obsahujú antibakteriálne pôsobiace striebro. Čakajte však cenu nad 100 eur.


Podobné články