FotoinšpirácieBlog
Vintage je romantickejší a „starší“ štýl ako retro

Vintage je romantickejší a „starší“ štýl ako retro

Daša
Daša 23.08.2019
foto: iStock / Ulianna
Je to štýl, ktorý spája staré a overené prvky s novými. Pri vintage jednoducho pracujete s tým, čo máte – môže to byť napríklad starší dom alebo byt, ktorého nedokonalosti sa môžu stať zaujímavými interiérovými prvkami. Alebo máte starý, ale kvalitný nábytok a rôzne doplnky, ktoré ste „zdedili“ a chcete ich použiť v modernom interiéri.

Pre vintage štýl je charakteristická overená kvalita. Prvky majú svoju históriu a je to na nich vidno, ale vďaka materiálom a remeselnému vyhotoveniu „starnú do krásy“. Preto je takýto interiér trochu starosvetský, ale pritom elegantný. Najlepšie je kombinovať vintage prvky s inými vhodnými štýlmi. Priveľa zariadenia a doplnkov v tomto duchu môže vytvoriť pocit, že ste sa ocitli v múzeu.

Neprehliadnite:

Starosvetská elegancia s vintage štýlom - #760 foto: iStock

Kontext a história

Pôvodne sa slovo vintage (historické, výberové) spájalo s vinárstvom a označovalo kvalitné staré ročníky vína. Neskôr sa tento výraz preniesol na všetko staré a kvalitné.  Vintage si netreba mýliť s retrom, aj keď majú určité spoločné prvky. Vintage štýl siaha ďalej do minulosti, je jemnejší, zdobenejší a romantickejší. Kým pre retro sú typické výrazné farby a geometrické tvary, vintage používa prevažne jemnejšie farby, patinu a kvetinové vzory.

Farby a materiály

Farebné odtiene sú tlmené a pastelové, čo vytvára nadčasový vzhľad. Základom býva kombinácia hnedej a bielej, doplnená obyčajne teplými farbami, často zemitými. Nájdeme tu tehlové odtiene, olivovo zelenú, horčicovo žltú, sivú a petrolejovú. Často sú vyblednuté, akoby vyťahané od slnka. Žiaducim efektom je patina, či už na dekoračných predmetoch alebo na nábytku. Drevená podlaha má bod k dobru, ak je aspoň trochu opotrebovaná.

Súvisiace produkty
Komoda Montreux Urban Grey Mou78-6
Kolekcia nábytku Montreux v provensálskom štýle je vyrobený z… viac info
896 €
Komoda Montreux Urban Grey Mou70-5
Kolekcia nábytku Montreux v provensálskom štýle je vyrobený z… viac info
635 €
Komoda nízka
rozmery: 77x60x40cm farba: strieborná materiál: drevo viac info
199 €
Sivá komoda Evergreen Houso Vintage
Nepoznáme snáď praktickejší kúsokako je komoda. Svoju úlohu úložného… viac info
455 €

Z materiálov tu nájdeme hlavne masívne drevo, kamenné prvky, kovové detaily a doplnky, keramiku a porcelán. Povrchy majú prirodzenú alebo aj umelú patinu - je tu popraskaná glazúra, hrdza, vyblednuté farby, olúpaný náter, odštiepené kúsky a rôzne poškrabané povrchy. Textílie sú často zdobené výšivkou alebo čipkou. Starosvetsky vyzerajúce záclony, závesy či vankúše vytvoria tú správnu atmosféru.

Ako na to

Pri vyberaní nábytku a doplnkov sa riaďte ich výzorom – mali by vyzerať skôr ako rodinné dedičstvo, než ako lacný úlovok z blšieho trhu. Izba vo vintage štýle vyzerá jednoducho a zároveň elegantne, jej atmosféra je zmesou pokoja a nostalgie. Dekoračné prvky a nábytok majú svoju históriu, ktorá určuje ich charakter a vďaka ktorej sú jedinenčné.

Starosvetská elegancia s vintage štýlom - #761 foto: iStock

Poďme si náš interiér prejsť po jednotlivých mietnostiach:

  • Vo vintage kuchyni často nájdete presklené dvierka alebo otvorené police, takže môžete mať na očiach zaujímavé taniere, misky, či poháre s históriou. Obľúbené sú klasické kredence, ktoré vyzerajú, že si pamätajú niekoľko generácií. Na háčikoch na stene môžu byť medené panvice a na príborníku smaltovaný cedník.

  • V kúpeľni je populárnym kúskom voľne stojaca vaňa na nožičkách a mosadzné kohútiky. Dobre pôsobí aj okrúhle umývadlo, ktoré nie je zapustené, ale „sedí“ na drevenej doske alebo skrinke.

  • Spálni dodá správnu vintage atmosféru vysoké úzke stojace zrkadlo a drevená komoda s ozdobnými kovovými alebo porcelánovými úchytkami. Častým kusom nábytku tu je aj klasická truhlica. Posteľnú bielizeň môžete doplniť zdobenými vankúšmi s čipkou.

  • V obývačke sa môžete odviazať viac – zaveste si na strop sklenený alebo krištáľový luster, na zreparovanú komodu naaranžujte keramické vázy, kovové svietniky a kľudne aj petrolejku. Do presklenej vitríny si vystavte kvalitný porcelánový servis na kávu a na stene môžu visieť klasické hodiny s kyvadlom. Všetko podčiarkne tapeta s jemným motívom kvetov. Tí odvážnejší môžu po nábytku rozložiť aj vyšívané alebo háčkované dečky.

Súvisiace produkty
Kráľovské kreslo King Luxury Vintage šedá
Luxusné kráľovské kreslo King Luxury Vintage šedá Luxusné kráľovské… viac info
529 €
Luxusné kreslo Chesterfield Vintage II koža
Luxusné vintage kreslo Chesterfield - ByCast koža (štiepenka) Luxusné… viac info
459 €
Čokoládovohnedé kreslo MESONICA Musso Tufted
V dnešnom uponáhľanom svete je odpočinok veľmi dôležitým aspektom… viac info
671 €
Tv Kreslo Viborg
Toto pekné kreslo v retro štýle pripomínajúce slávne klasiky… viac info
199 €

Vintage je skrátka pre ľudí, ktorí majú radi časom overenú kvalitu a nádych nostalgie a romantiky. Nie je to ucelený štýl, je založený na miešaní a zlaďovaní doplnkov a zariadenia. Na vytvorenie správneho dojmu často stačí nostalgická tapeta na jednej stene a k tomu elegantné kreslo a stolík. Jeden alebo dva vhodné vintage doplnky vedia aj modernému alebo industriálnemu interiéru pridať na zaujímavosti. Vintage sa tiež skvelo hodí k uvoľnenému bohémskemu štýlu.

Starosvetská elegancia s vintage štýlom - #762 foto: iStock / riya-takahashi

Keď už hovoríme o starých kvalitných veciach s viditeľnou históriou, nemôžeme nespomenúť aj zaujímavú japonskú techniku, zvanú Kintsugi („zlatý stolár“) alebo aj Kintsukuroi („zlatý opravár“). Vzťahuje sa hlavne na opravu rozbitej keramiky, keď sa jednotlivé kúsky pospájajú do pôvodného tvaru pomocou laku zmiešaného s práškovým zlatom, striebrom alebo platinou.  Za týmto postupom je filozofia, že rozbitie a oprava je súčasťou histórie predmetu, ktorá robí predmet zaujímavejším a nie je to niečo, čo by bolo potrebné zamaskovať.


Podobné články

Na začiatok stránky