Blog
Sedem dekoračných trendov pre tohtoročné Vianoce

Sedem dekoračných trendov pre tohtoročné Vianoce

Daša
Daša 07.11.2019
Ak patríte k ľuďom, ktorí vianočnú výzdobu nenechávajú na náhodu poslednú chvíľu, je najvyšší čas začať sa zaujímať o aktuálne trendy vo vianočných dekoráciách. Materiálov, štýlov a farieb je čoraz viac a je dobré urobiť si prehľad skôr, než sa vyberiete nakupovať.

Preskúmajte súčasné trendy vo vianočnej výzdobe a objavte znovu radosť a vzrušenie z nadchádzajúcich sviatkov podobne, ako ste ich zažívali v detstve. Dá sa byť moderný a zároveň zachovať tradičné čaro vianočných sviatkov? My sme presvedčení, že áno.

1. Prírodné Vianoce

Svet sa čoraz vážnejšie zaoberá otázkami ekológie a udržateľnosti. Tieto myšlienky sa premietli aj do tohtoročných trendov vo vianočnej výzdobe. Čoraz obľúbenejšie sú prírodné materiály - vianočné dekorácie z dreva, slamené ozdoby na stromček, vetvičky vo váze alebo drevené podložky pod taniere na slávnostný stôl. Obľúbené sú dekorácie z prírodnín, ktoré sú čo najmenej opracované – šišky, ozdoby s kôrou alebo kúsky konárov.

Vianočné dekorácie z prírodných materiálov foto: iStock

Trendové sú aj dekorácie v boho štýle – ručne pletené, rôzne strapce a pompóny alebo makramé ozdoby z prírodných povrázkov. Farebnosť tohto štýlu zodpovedá použitým materiálom. Sú to prevažne svetlé béžové alebo hnedé odtiene doplnené bielymi akcentami. Dôraz je na textúre samotného materiálu.

Neprehliadnite:

2. Recyklované Vianoce

Premeňte zdanlivo bezcenné materiály z domácnosti – zvyšné látky, stužky, bavlnky, papiere a dokonca aj rolky z toaletného papiera  - na krásne a originálne ozdoby. Navyše budete mať dobrý pocit, že ste nezaťažili životné prostredie.

2213

Predpokladá to však aj určitú zručnosť, keďže väčšinu ozdôb a dekorácií si budete vyrábať sami. Je to však krásna práca, ktorá umocní radosť z nadchádzajúcich sviatkov. Inšpiráciou môže byť aj čoraz obľúbenejší škandinávsky štýl vianočnej výzdoby, ktorého materiály a farebnosť sú jednoduché, elegantné a vyjadrujú ekologického ducha.

3. Minimalistické Vianoce

Zostaneme ešte chvíľu pri ekológii. Medzi tohtoročné trendy patrí aj minimalizmus vo vianočnej výzdobe. Pre tých, ktorí obývajú malé priestory, ale aj pre tých, ktorí nechcú produkovať zbytočne veľa odpadu, je tu tento trend s veľmi malými alebo netradičnými vianočnými stromčekmi a dekoráciami.

Jednoduchá nástenná imitácia vianočného stromčeka foto: iStock

Môžete si zaobstarať malý vianočný stromček v kvetináči, ktorý sa dá po sviatkoch vysadiť do záhrady, alebo niektorú z experimentálnych alternatív. Sem patria rebríky alebo dohora sa zužujúce police s vianočnými ozdobami, suché konáre alebo dokonca knihy naaranžované do tvaru ihlanu a omotané svetelnou reťazou, prípadne aj jednoduchá samolepka na stenu, ku ktorej položíte vianočné darčeky.

4. Tradičné Vianoce

Pre väčšinu Vianoce ostávajú symbolom tradícií. Vyvolávajú v nás príjemné spomienky a túžbu po útulnosti.  Klasické sklenené vianočné guleadventný veniec na stôl, kovové svietniky a dekorácie v zlatej farbe, to všetko doplnené textíliami v obľúbenej kombinácii červenej a zelenej farby. Čerešničkou na torte takéhoto štýlu sú vintage dekorácie, ktoré navodia magickú atmosféru z detstva a príjemnú nostalgiu.

2244

5. Modré Vianoce

Okrem klasickej červeno-zelenej kombinácie vznikajú každoročne nové farebné trendy. Najvýraznejšou tohtoročnou novinkou je modrá. Od mystickej polnočnej modrej, cez neprehliadnuteľnú tyrkysovú až po jemnú svetlomodrú. Zaujímavé sú jej kombinácie s ružovými alebo béžovými odtieňmi. Strieborné doplnky a trblietky sa postarajú o neprehliadnuteľný lesk v glamour štýle.

Vintage kreslo s dekoračnými vankúšmi foto: iStock

6. Biele Vianoce

Ďalším farebným trendom je výzdoba vo farbe čerstvo zasneženej zimnej krajiny. Dekorácie v tejto čistej a sofistikovanej farbe vytvárajú pokojnú atmosféru. Bielu zaujímavo doplnia strieborné alebo zlaté akcenty. Veľmi elegantný je napríklad biely vianočný stromček striedmo ozdobený výraznejšími zlatými vianočnými guľami, ktorý vytvorí pocit sofistikovaného luxusu.

3

7. Vianoce všade

Názory na intenzitu vianočnej výzdoby sú rôzne. Niekomu stačí stromček v obývačke a adventný svietnik, iní chcú vniesť vianočnú atmosféru do celého bytu, na fasádu aj do záhrady. Tohtoročné trendy sa prikláňajú k heslu „Vianoce všade“.

Kuchyňa a jedáleň sú už klasikou pri vianočnom zdobení, tu totiž trávime veľa času prípravou vianočných dobrôt a sviatočnými hostinami. Najviac zdobenou miestnosťou býva obývačka. V centre pozornosti je vianočný stromček - ak ich máte v byte viacero, tu býva najvyšší a najviac ozdobený. Je príjemné zaspávať v pekne ozdobenej spálni s vôňou Vianoc.

Vianočná výzdoba v detskej izbe by mala odrážať vkus detí a najlepšie je, keď sa aj ony zapoja do dekorovania. Určite sa im budú páčiť vianočné dekorácie na okno - vianočné samolepky alebo maľby so snehovými vločkami, cencúľmi a zimnými krajinkami. 

Privítanie vianočnou atmosférou už pri príchode domov zabezpečia vianočné dekorácie pred dvere - či to bude len jednoducho vyzdobená tuja v kvetináči alebo nápadito naaranžované postavičky. A nezabudnite ani na balkón alebo terasu so svetelnými reťazami.

2242

Často prehliadaným  priestorom pri vianočnom dekorovaní je kúpeľňa. Tu prispôsobte výzdobu jej veľkosti. Postačí napríklad ozdobená vetvička vo váze a vianočná girlanda či svetelná reťaz okolo zrkadla. Ak pracujete z domu a máte na to vyhradenú miestnosť, ozdobte si pracovné prostredie niekoľkými vianočnými prvkami. Miniatúrny umelý stromček na pracovnom stole a zopár vianočných ozdôb z papiera na nástenke vám spríjemnia prácu.

Popri všetkých trendoch sa trvalej popularite tešia tradičné symboly Vianoc:  okrúhly závesný veniec na dvere, stolný adventný veniec, Betlehem, ale aj výzdoba z čerstvých rastlín - klasická cezmína alebo vianočná ruža, smrekové vetvičky, ktoré krásne prevoňajú miestnosť.

Podstatu Vianoc vystihuje aj túžba po svetle a teple v chladnom počasí. To zabezpečia kreatívne naaranžované sviečky, svietniky a lampáše. Vianočné dekorácie by mali potešiť skoro všetky zmysly, preto nezabúdajte aj na vône. Typická je vôňa čečiny, škorice a horiaceho dreva v krbe.


Zdieľajte článok:

Vianočné dekorácie 2019: Zorientujte sa v aktuálnych trendoch

Na začiatok stránky